...jest pusty
Strona głównaJak dobrać zasilacz LED?
Zaloguj się

e-mail:

Hasło:

Języki
Polski English
Waluty
Szybki kontakt
fx@fx-electronics.pl


Zamówienia 
  536 288 808 


Zamówienia hurtowe 
zapytania techniczne
  536 288 802 


ODBIÓR OSOBISTY:

ŁÓDŹ 
CEGIELNIANA 22


Numer konta

61 2490 0005 0000 4500 4307 1548

ALIOR BANK


LokalizacjaWspółpracujemy:

Znajdziesz nas:
FX-Electronics allegro
FX electronics facebook
FX electronics youtube
Taśma LED COB Profesjonalna 10W 12V 1920 diod/5m B. Neutralna 5m
Szybki podgląd
139,30 zł 114,22 zł
Moduł LED FX Lens 0,72W 4000K
Szybki podgląd
2,17 zł 2,32 zł
Moduł LED FX Lens 0,72W 8000K
Szybki podgląd
1,20 zł 1,85 zł
Taśma LED COB Profesjonalna 10W 12V 1920 diod/5m B. Ciepła 5m
Szybki podgląd
139,30 zł 118,40 zł
Moduł LED NC Lens 3000K
Szybki podgląd
2,98 zł 1,85 zł
Moduł LED Samsung GOQ Lens 0,72W 6500K
Szybki podgląd
3,25 zł 1,95 zł
Moduł LED NC RGB IP68
Szybki podgląd
2,93 zł 3,54 zł
Zasilacz na szynę DIN MEAN WELL HDR-15-15 15W 15V 1A
Szybki podgląd
123,00 zł
Sterownik HX-LDC-A01
Szybki podgląd
246,00 zł
Zasilacz na szynę DIN MEAN WELL MDR-40-48 40W 48V 1A
Szybki podgląd
246,00 zł
Profil Textile 120 mm STRONG
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil Textile 120 mm – DWS
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil Textile 85 mm STRONG
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil Textile 65mm
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil Textile 55mm
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil Textile 40mm
Szybki podgląd
123,00 zł
Profil do kasetonu 17mm
Szybki podgląd
11,07 zł

Jak dobrać zasilacz LED?

Co to jest zasilacz LED?


Zasilacz LED to urządzenie dostarczające energię elektryczną do odbiornika LED o określonych parametrach optymalnych dla tego odbiornika. Cechami zasilacza są zazwyczaj jego parametry wyjściowe czyli napięcie prąd maksymalna oraz moc całkowita. Stabilne parametry prądu wychodzącego z zasilacza są podstawą prawidłowego bezpiecznego zasilania odbiornika LED takiego jak Taśma LED czy moduł LED. Stabilne zasilanie jednostajnym napięciem bądź prądem zapewni długotrwałe bezawaryjne funkcjonowanie odbiornika LED. 

Poza stabilnym zasilaniem odbiorników LED takich jak taśmy czy moduły dobry zasilacz zapewni nam bezpieczeństwo i niezawodność. Dobry bezpieczny zasilacz LED ma systemy wykrywające błąd taki jak przeciążenie, zwarcie czy przegrzanie.Jak dobrać zasilacz LED?

Zasilacz Stałonapięciowy czy stało prądowy?

Przede wszystkim wybór zasilacza wiąże się z z typem odbiornika jaki chcemy zasilać. Choś w praktyce większośc zasilaczy z jakimi można się spotkać to zasilacze stało-napięciowe istnieje także drugi typ stałoprądowe. Każde z nich na określone zastosowanie.

Zasilacz stałonapięciowy

- pozwoli na zasilanie większości odbiorników LED jak i elektroniki. Dzięki temu że utrzymuje na wyjściu stałe napięcie.
Zasilacz stałonapięciowy jest dedykowany do zasilania:
- taśm LED
- modułów LED
- elektroniki

Zasilacz stałoprądowy

- zasilacz który ma za zadanie utrzymać na stałym poziomie jedynie ilośc prądu na wyjściu. Zasilacze stałoprądowe cechują się szerokim napięciem wyjściowym i stałym prądem na wyjściu. Zasilacze stałoprądowe przeznaczone są do zasilania diod POWER LED
  
 
Większośc stosowanych zasilaczy do LED to zasilacze stało-napięciowe.
  
 

Warunki pracy zasilacza - zasilacz hermetyczny czy siatkowy?

W zależności od zastosowania potrzeb oraz warunków pracy zasilaczom możemy stawić różne wymogi.
 

Zasilacze do zastosowań wewnętrznych

- Do zastosowań wewnętrznych w których nie ma narażenia na warunki atmosferyczne takie jak deszcz śnieg wilgotność sprawdzą się zasilacze w obudowie siatkowej tzw zasilacze montażowe. Zasilacze w siatce idealnie nadają się do zabudowy, mają niski stopień wydzielania ciepła i pasywne chłodzenie. Dzięki temu są ciche i bezawaryjne. Większe modele zasilaczy siatkowych mogą mieć wbudowany wentylator co powoduje że przestają być bezgłośne. Dodatkową cechą wszystkich zasilaczy w obudowie montażowej jest także możliwość regulacji napięcia wyjściowego.

Zasilacze wewnętrzne oprócz obudowy siatkowej mogą posiadać także obudowę przeznaczoną do montażu na szynie DIN. 

Zasilacze zewnętrzne

- Zasilacze przeznaczone do pracy w trudnych warunkach zewnętrznych - odporne na deszcz śnieg wodę wilgotność i  temperaturę  Zazwyczaj zamknięte w obudowach o stopniu IP67 pozwalającym in na całkowite zalanie strumieniem wody. Zasilacze hermetyczne mogą mieć także regulację napięcia bądź prądu. Producent zasilaczy MEAN WELL w swoich zewnętrznych zasilaczach serii ELG HLG czy XLG regulację za pomocą potencjometru umieszcza schowaną pod gumowym korkiem zabezpieczonym 3ma uszczelkami. Zasilacze te pomimo możliwości regulacji nadal cechują się stopniem woodpornosci IP65. Dodatkowym bezpieczeństwem zasilaczy zewnętrznych jest także 3ci kabel wejściowy - tzw przewód ochronny. W przypadku przebicia cały prąd zostanie wtedy odebrany bezpośrednio do uziemienia a system tzw różnicowy rozłączy zasilanieJakiej mocy zasilacz?


Każde urządzenie elektryczne przy danym napięciu zasilającym pobiera określoną moc wyrażoną w Watach (W).  W pracy ciągłej zasilacz musi mieć pewien zapas mocy w stosunku do odbiornika. Wynika to z tego iż nie zawsze mamy dobrą wentylację a temperatura otoczenia zasilacza może być bardzo duża.

Jak policzyć moc zasilacza?

Zasilacz zazwyczaj powinien charakteryzować się 20% zapasem mocy w stosunku do odbiornika. Zatem jeśli nasza taśma LED ma 80W mocy optymalnym zasilaczem będzie mający przynajmniej 100W. Im bardziej ciepłe otoczenie i mniejsza przewiewność tym zapas powinien być większy.

W przypadku oświetlenia typu LED moc generującą się przy starcie zazwyczaj przekracza moc nominalna oświetlenia LED. Z tego powodu zasilacze sa przygotowane na chwilowe znacznie większe przeciążenie. Warto także zwrócić uwagę na zasilacze które cechują się możliwością dużego przeciążania.

 
 

Funkcje dodatkowe zasilaczy

Zasilacze oprócz zapewnienia stabilnego nieprzerwanego napięcia muszą także niekiedy pełnić inne dodatkowe funkcje. Czasami projekt oświetlenia wymaga od zasilacza tego aby miał możliwość ustawienia napięcia czy ściemniania oświetlenia. W urządzeń wykonujących prace w trybie nieprzerwanym ciągłym takim jak serwery istnieje także wymóg pracy redudatnej. Zatem zastanowić się należy czy zasilacza jaki mamy dobrać nie oczekujemy funkcji takiej jak:
 
  • - regulacja napięcia - pozwala na regulowanie zakresem napięcia w okolicy 10% w dół i w górę
  • - zdalne ściemnianie - wiele modeli zasilaczy marki MEAN WELL o oznaczeniu B na końcu symbolu ma możliwość sterowania mocą przez sygnał  
  • - zdalne włączanie - cześć zasilaczy posiada funkcję zdalnego włączania - eliminuje ona działanie zasilacza w trybie idle
  • - praca równoległa - pomimo iż nigdy nie należy łączyć zasilaczy równolegle pare modeli Marki MEAN WELL pozwala na łączenie równoległe wyjść zasilaczy tak aby całościowo zwiększyć moc układu zasilającego

 

Reasumując:Dobry zasilacz charakteryzuje się wysoką sprawnością, licznymi zabezpieczeniami, wysokiej jakości komponentami odzwieciedlonymi w cenie oraz przynajmniej 3 letną gwarancją. To właśnie bezpieczeństwo i bezawaryjność w głównej mierze decydują o wyborzez zasilacza. Liczne zabezpieczenia zwarciowe, przeciwprzeciazeniowe, przebiciowe decydują o tym czy zasilacz pozwoli nam na spokojny sen czy tez na liczenie dni do awarii spodziewanej przed snem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.